O czym pamiętać wybierając pedały do roweru?


Planując kupić nowe pedały do roweru należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. W tej kategorii elementów można odnaleźć przedmioty wykonane z różnych materiałów i posiadające odmienne właściwości. Oprócz odpowiedniej jakości i wytrzymałości pedałów ważne jest dostosowanie ich rodzaju do posiadanego roweru i sposobu jazdy. Na co dokładnie powinno się zwrócić uwagę i jak wybrać pedały rowerowe?

Pedały rowerowe do jazdy rekreacyjnej

Poszukując rowerowych pedałów do jeżdżenia na co dzień warto zainteresować się pedałami platformowymi. To uniwersalne i dobrze znane rozwiązanie. Są to klasyczne platformy, na których opiera się stopy podczas pedałowania. Mogą jednak występować w różnych wersjach.

Osoby, dla których wyjątkowe znaczenie ma przyczepność i ochrona przed ześlizgiwaniem się nóg, mogą postawić na pedały z kolcami. W tym przypadku do platform przymocowane są trwałe wypustki, dzięki którym stopy dobrze przylegają do platformy. Taka opcja może sprawdzić się podczas wykonywania akrobacji i jazdy w trudnym terenie. Na jakie jeszcze opcje warto zwrócić uwagę?

Pedały platformowe zwiększające wydajność jazdy

Korzystną opcją mogą okazać się też pedały z noskami. W takich modelach do platformy przyczepione są specjalne pasy lub uprzęże, w które wkłada się przód stopy. Jak wpływa to na jazdę?

Dzięki przymocowaniu stóp do pedałów, możliwe jest nie tylko wywieranie nacisku na platformy, ale też podciąganie ich do góry. W ten sposób osoba jadąca ma większą kontrolę nad rowerem i może bardziej efektywnie wydatkować swoją energię. W przeciwieństwie do profesjonalnych pedałów zatrzaskowych, modele z noskami nie wymagają stosowania specjalistycznego obuwia. Bez trudu zdejmuje się z nich stopy w razie ewentualnego upadku. Należy jednak pamiętać, że elementy te najlepiej sprawdzają się podczas jazdy rekreacyjnej. Co jeszcze ma znaczenie podczas dobierania pedałów?

Jakie są rozmiary pedałów rowerowych?

Przed wymianą pedałów na nowe wiele osób zastanawia się nad tym, jaka powinna być ich wielkość. Warto wiedzieć, że średnica gwintu jest uniwersalna i taka sama w większości modeli. Połączenie pedału z korbą posiada zwykle wielkość 9/16 cala. Jeżeli producent roweru nie informuje o tym, że wymiary są inne, można założyć, że zastosowano tutaj standardową opcję. Gdzie można spotkać inne wielkości. Odmiennym stosowanym rozwiązaniem są gwinty 1/2 cala. Pojawiają się zwykle w rowerach dla dzieci i pojazdach typu BMX.

Jak dopasować odpowiednie pedały?

Poszukując dobrej dla siebie opcji należy wziąć pod uwagę rodzaj roweru i sposób jeżdżenia. Pedały do rowerów górskich i stosowanych podczas jazdy terenowej posiadają zwykle pedały z pionową, stalową ramką zwiększającą przyczepność. W modelach miejskich i turystycznych powierzchnia styku buta z platformą jest płaska. Zawiera zwykle gumowe elementy i żłobienia chroniące przed spadaniem stóp. Warto upewnić się, że pedały są lekkie i odporne na rdzewienie. Właściwie dobrane sprawdzą się podczas krótszych i dłuższych przejażdżek na różnych trasach.