Z jakiego materiału wybrać bidon rowerowy?


Wiele osób uważa, że jak bidon rowerowy, to liczy się model tylko duży i bardzo pojemny. A przecież oprócz tego, że dany bidon zmieści odpowiednią ilość płynu, koniecznie musi charakteryzować się on jeszcze kilkoma innymi cechami, takimi jak wygląd, odpowiednie zabezpieczenie przed zniszczeniem, czy też oczywiście bezpieczeństwo jego użytkowania. Jak się okazuje, na wszystkie te sprawy decydujący wpływ ma to, z jakiego jest on wykonany materiału. Co jest zatem pod tym kątem dostępnego na rynku, a także jaki model jest przede wszystkim warty uwagi?

Charakterystyka plastikowego bidonu rowerowego

Nie da się ukryć, że ogromna większość używanych przez rowerzystów bidonów wykonana jest z plastiku. Z jakiego powodu to właśnie te modele cieszą się tak dużą popularnością, a przede wszystkim, jakie mogą być wady takich modeli i na co trzeba uważać, gdy się je kupuje?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego bidonu jest to, że jest on bardzo tani, a także niezwykle łatwo dostępny. Dzięki temu nabyć go można za dosłownie kilkadziesiąt złotych w każdym sklepie rowerowym, a często nawet w mniejszych sklepach spożywczych.

Jaka jest wada takiej wersji? Nie da się ukryć, że jest to bidon, który wygląda dość mało atrakcyjne, a przede wszystkim jest on bardzo delikatny i podatny na różnego rodzaju uszkodzenia.

Charakterystyka aluminiowego modelu

Kolejnym wartym uwagi modelem bidonu, jest wersja zrobiona z aluminium. Czym się charakteryzuje takie rozwiązanie? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że aluminiowe modele są bardzo mocne, lecz jednocześnie bardzo lekkie. Lekkość to dla wielu osób najważniejsza zaleta, lecz nie mogą sobie oni pozwolić na niską jakość jak w przypadku modelu plastikowego. Dzięki aluminium bidon stanie się naprawdę wygodny, a jednocześnie trwały.

A jak wygląda w tym wypadku kwestia jego wad? Choć bidon aluminiowym jest mocny na uderzenia, wpływ warunków atmosferycznych,  czy też nawet na korozję, to jedynką jest to również model, który wymaga częstego wymieniania. Spowodowane jest to faktem, że powłoka, którą jest pokryte wnętrze takiego bidonu, z biegiem czasu zaczyna się łuszczyć i oczywiście przedostawać do napoju, a potem rzecz jasna do ciała rowerzysty. Jest to substancja szkodliwa i niezalecane jest jej spożywanie.

Czy warto wybrać metalowy bidon rowerowy?

Na koniec pozostaje jeszcze bidon metalowy, który wydaje się najbardziej interesującym rozwiązaniem spośród dwóch poprzednich modeli. Czym się on charakteryzuje?

Metalowe bidony to przede wszystkim niezwykle solidna i mocna konstrukcja, która jest odporna na właściwie wszystkie możliwe zagrożenia i czynniki destrukcyjne. Jest to model wygodny w użytkowaniu, a także zupełnie bezpieczny dla zdrowia.

Niestety taka wersja podobnie jak poprzednie, ma też swoje wady. Najważniejszą jest oczywiście bardzo wysoka cena, która często wynosi nawet kilkaset złotych. Co więcej, jest to także model dość ciężki, szczególnie porównując go z wersją plastikową, a na domiar złego z biegiem czasu potrafi nadawać płynowi metalicznego posmaku.