Wielu rowerzystom wydaje się, że kupienie dobrej pompki do roweru to bardzo proste zadanie i nie ma sensu poświęcać tej kwestii większych zasobów czasu. Jak się jednak okazuje, prowadzi to do dość poważnych kłopotów podczas późniejszego jej użytkowania, ponieważ z łatwością można zakupić model, który poszczególnymi cechami nie będzie komuś odpowiadał. Jak wybrać pompkę do roweru, aby uniknąć wszelkich problemów? Rzecz jasna kluczową sprawą jest w tym wypadku przeanalizowanie ich zalet i wad.
Charakterystyka pompki ręcznej
Analizę dostępnych na rynku pompek warto rozpocząć przede wszystkim od najpopularniejszego modelu, czyli od pompki ręcznej. Model ten ma bardzo prostą zasadę działania, która polega na naciskaniu tłoczka i tym samym wtłaczaniu powietrza do opony. Czym się taki model cechuje?
Pompka ręczna ma tę ogromną zaletę, że jest bardzo mała. Często ma rozmiar mniejszy niż typowa butelka z wodą. Co więcej, jest to pompka bardzo lekka, a to sprawia, że bez żadnych problemów może być wożona w plecaku czy też sakwie rowerowej. Rowerzysta zupełnie nie będzie odczuwał jej ciężaru. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki temu podczas jazdy zawsze można mieć przy sobie pompkę, która będzie pomocna na wypadek złapania gumy.
Jakie są wady takiego rodzaju pompki? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest to model wymagający bardzo dużo siły podczas pompowania. Co więcej, samo pompowanie koła ręczną pompką nie jest zaliczane do najwygodniejszego, a co więcej, trwa dość długo. Wszystko to powoduje, że taka pompka powinna być używana tylko w przypadku awarii koła.
Charakterystyka pompki nożnej
Drugim bardzo często używanym rodzajem pompki jest model nożny. W tym wypadku nie ma widocznego na pompce tłoka, a jedynie specjalną stopkę, którą naciska się nogą. Rzecz jasna do użycia pompka ta wymaga postawienia na podłożu.
Czym się takie rozwiązanie cechuje? Wiedzieć trzeba, że jest ono o wiele wygodniejsza niż nawet najlepsza pompka ręczna. Pompowanie w wyprostowanej pozycji przy pomocy nogi jest również znacznie szybsze, a także wymagające o wiele mniej energii.
Jakie są wady takiej pompki? Wiedzieć trzeba to, że jest ona o wiele droższa niż pompka ręczna. Co więcej, jest to również pompka, która dość sporo waży, a także zajmuje o wiele więcej miejsca niż model ręczny. Z tego też powodu nie ma nawet mowy, aby na co dzień poruszać się z nią w plecaku, ponieważ powodować ona będzie spory dyskomfort. Co więcej, pompowanie przy pomocy takiej pompki wymaga dostępu do twardego i stabilnego podłoża. Jeśli postawi się ją np. na piasku, spowoduje to, że pompka będzie się zapadała podczas pompowania. Nie będzie to ani efektywne, aby bezpieczne, ponieważ łatwo w takim wypadku o kontuzję.
Pompka na CO2
Ostatnim z dostępnych modeli pompek na rynku jest wersja na CO2. Swoją budową przypomina nieco pompkę ręczną, lecz z tą różnicą, że zamiast tłoka obecny jest w niej nabój na sprężone powietrzne. Dzięki niemu pompowanie koła jest bardzo łatwe i szybkie. Niestety wiedzieć jednocześnie trzeba to, że taka pompka nie dział bez naboju. Co więcej, jej cena jest naprawdę bardzo wysoka.