Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie?


We współczesnym świecie istnieje ogromna różnorodność butów piłkarskich. Producenci eksperymentują z materiałami, konstrukcją cholewki, budową podeszwy, liczbą i rozmieszczeniem knag itp. Jak odnaleźć właściwy kierunek w tej różnorodności i wybrać buty, które będą dla Ciebie idealne? Jeśli interesuje Cię to pytanie, to trafiłeś we właściwe miejsce. 

Gdzie będziesz grać w butach piłkarskich?

Podstawową kwestią przy wyborze najlepszych butów https://dobrenarty.pl/odziez-i-obuwie/buty-pilkarskie-i-korki/ jest rodzaj boiska, na którym najczęściej się gra i trenuje. Naturalna murawa trawiasta (o różnej długości), sztuczna murawa na stadionie zewnętrznym, wykładzina syntetyczna, drewniana podłoga lub nawierzchnia gumowa na arenach halowych – to nawierzchnie, na których w naszym kraju najczęściej gra się w piłkę nożną.

Należy pamiętać, że liczba kolców lub korków w butach piłkarskich zależy przede wszystkim od twardości podłoża. Im twardsza jest nawierzchnia, tym więcej kolców potrzeba, aby równomiernie rozłożyć obciążenie stopy na całym jej obwodzie i zapewnić niezawodną trakcję. Zdecyduj się na nawierzchnię, na której najczęściej grasz, lub skonsultuj się z trenerem, zwłaszcza jeśli wybierasz buty dla dziecka.

Buty piłkarskie z dzianiny

Buty wykonane z dzianiny zdecydowanie powinny zostać umieszczone w osobnej kategorii. Innowacyjne technologie, opracowane odpowiednio przez takich gigantów sportu jak Adidas i Nike, pozwalają na uzyskanie niespotykanego dotąd lepszego czucia piłki.

Grę w tych butach można porównać do gry w cienkich skarpetkach z dzianiny. Wiele modeli butów wykonanych z materiałów dzianinowych ma „kołnierz”, który obejmuje kostkę stopy gracza, przypominając zwykłą skarpetę.

Buty piłkarskie ze skóry naturalnej

Do pewnego czasu buty piłkarskie były wykonywane wyłącznie ze skóry naturalnej. Buty skórzane zapewniają wygodne dopasowanie i doskonałą praktyczność, ale istotną wadą tego materiału jest to, że regularna gra na mokrych boiskach powoduje jego deformację. Dlatego też, jeśli często trzeba grać w deszczową pogodę, należy użyć innych materiałów.