Na co zwrócić uwagę wybierając buty narciarskie?


Narciarstwo jest to sport coraz bardziej popularny. Nie jest to jednak sport zaliczany do tanich. Wliczamy w to jednakowo konieczność wykupienia karnetów na jazdy na stoku, jak i zakupienie sprzętu.

Bardzo często, aby zmniejszyć koszty, decydujemy się na zakupienie sprzętu przez Internet. Ma to oczywiście swoje zalety, czyli przeważnie niższą cenę, nie jest również pozbawione wad. Dobranie sprzętu w dobrym rozmiarze i o odpowiednich właściwościach to podstawa.

W sklepie stacjonarnym można sprzęt przymierzyć i to podczas jednej wizyty wiele sztuk. Kupując online, kupujemy trochę na czuja. Możemy sprzęt odesłać, ale takie zakupy trwają przeważnie wieki. W sklepie stacjonarnym możemy się poradzić obsługi, w sklepie online zazwyczaj jesteśmy zdani na siebie. Porozmawiajmy sobie zatem o butach narciarskich i co warto o nich wiedzieć.

Marka butów

W pierwszej kolejności, pomówimy sobie o markach. Niezależnie od tego, czy kupujemy buty Fischer, buty HEAD czy Salomon, powinniśmy ograniczać się do marek znanych, jak wspomniane buty Fischer, albo takich, które mają swoją pozycję na rynku (są tak zwane manufaktury narciarskie, które nie są szerzej znane z powodu ceny, ale można sprawdzić z powodzeniem opinie o nich). Odradza się kupowanie butów tak zwanych „noname”.

Wkładka

Rozmiar buta, a dokładniej długość wkładki ma olbrzymie znaczenie. But nie powinien być zbyt duży, ale powinien być na tyle obszerny, abyśmy mogli swobodnie poruszać palcami stóp.

Sztywność buta

Sztywność buta to jego kolejna cecha. Dostosowujemy ją do naszych umiejętności i stylu jazdy. Regułą jest to, że osoby z mniejszym doświadczeniem, jeżdżą w butach bardziej miękkich niż osoby zaawansowane.

Nowe czy używane

Nie ma przeciwwskazań do tego, żeby kupić buty używane. Trzeba tylko znaleźć buty, które spełnią powyższe kryteria, czyli będą to na przykład buty Fischer, w odpowiednim rozmiarze i o odpowiedniej sztywności.