Czym i dla kogo jest rower MTB?


MTB to skrót od Mountain Terrain Bike, czyli po prostu rower górski. Nazwa jednak jest myląca, ponieważ rower ten to typowa terenówka, przeznaczona do jazdy w miejscach, do których cywilizacja jeszcze nie dotarła. Strome zbocza, puste bezdroża lub leśne błoto to obszary idealne dla MTB. Jeżeli ktoś kocha adrenalinę i posiada dobrą kondycję oraz sprawność fizyczną, na pewno spodoba mu się ten jednośladowy pojazd. 

Jak dobrać rower MTB pod użytkownika?

Najważniejszą zależnością jest dobranie roweru górskiego pod sylwetkę oraz wagę użytkownika. Zły wybór może wpłynąć nie tylko na dyskomfort podczas jazdy. Poskutkuje on pogłębiającymi się kontuzjami i urazami, które objawią się dopiero po czasie. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim rowerzysta powinien przetestować, jaki rozmiar roweru MTB pasuje do jego długości nóg oraz przedramion. Następnie niech zwróci uwagę, czy jego stopy są dopasowane do pedałów oraz czy podczas jazdy kolana nie podnoszą się za wysoko. Kolejną ważną kwestią jest siodełko. Powinno być wystarczająco oddalone od kierownicy oraz usytuowane na wysokości bioder. Zastosowanie do owych rad sprawi, że sylwetka podczas jazdy będzie bezpieczna, a rower górski nie wywoła uszczerbku na zdrowiu.

rower górski

Jakie są niezbędne akcesoria dla rowerów MTB?

Jednoślad przeznaczony w teren musi być odpowiednio wyposażyć. Niezbędne akcesoria to przede wszystkim błotniki i lusterka, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Przyda się też bagażnik oraz gumy, które zabezpieczą przewożony na nim plecak lub inny przedmiot. Bardzo ważną kwestią jest dobranie oświetlenia. Bez względu, czy światło będzie napędzane dynamo czy bateriami, warto zainstalować duże lampy o krótkim i długim zasięgu. Warto zadbać też o odblaski oraz odpowiednie opony, którym nie straszne są ostre kamienie lub rozbite szkło.