Jak wybrać rowery crossowe?


Cross to dyscyplina, która łączy w sobie zarówno kolarstwo terenowe jak i szosowe. Typowy teren, na którym odbywa się wyścig to trawa, leśne ścieżki, chodnik, błoto, a nawet piasek! Szybko rosnąca popularność, wyścigi crossowe to przede wszystkim sport jesienno-zimowy – dziesiątki tysięcy fanów biorą udział w wyścigach. Atrakcją wyścigów crossowych jest szybkie i szaleńcze tempo na okrążonym torze. Dobra wiadomość jest taka, że możesz uprawiać cross przez cały rok! Rower crossowy jest niezwykle wszechstronny i może być idealnym rowerem do dojazdu do pracy, rowerem turystycznym lub rowerem do wszystkiego.

Rowery crossowe – charakterystyka

Rowery crossowe są luźno oparte na rowerach szosowych; z pewnością wyglądają bardzo podobnie. Istnieją jednak liczne różnice, z których najważniejszą są gałkowe opony i zwiększony prześwit między oponami a ramą. Ten dodatkowy prześwit oznacza, że konieczne jest zastosowanie hamulców tarczowych. Geometria jest dostosowana do jazdy w terenie, a kluczowymi zmianami są wyższy wspornik dolny i zazwyczaj nieco bardziej zrelaksowany kąt główki. Pełnoprawne rowery wyścigowe są budowane z myślą o szybkiej jeździe i lekkości, więc unikają zbędnych rzeczy, takich jak uchwyty na bidon, a już na pewno nie błotniki czy uchwyty na bagażnik. Podczas gdy rowery wyścigowe mają bardzo skoncentrowane ustawienia, istnieje szeroka gama rowerów crossowych z dodatkową wszechstronnością, która sprawia, że są one przydatne nie tylko do wyścigów. Mocowanie bagażnika i błotnika oznacza, że możesz używać go do dojazdów do pracy, gdzie opony o większej pojemności świetnie radzą sobie z nierównymi, wyboistymi drogami, a w drodze do domu możesz wrzucić trochę off-roadu, aby dodać trochę zabawy do swojego dojazdu. Dobra oferta czeka na goride.

rowery crossowe

Wszechstronne rowery

Rowery crossowe muszą być wszechstronne, ale niektóre konstrukcje stawiają na pierwszym miejscu wyścigi, podczas gdy inne oferują więcej ustępstw dla innych stylów jazdy, takich jak dojazdy do pracy. Niektóre konstrukcje mogą obsługiwać ogromne opony, które – choć są nielegalne w większości wyścigów – zwiększają zdolność roweru do radzenia sobie w trudniejszym terenie. Jeśli nie jesteś pewien, wybierz wygodny rower uniwersalny, a nie sztywny karbonowy rower wyścigowy, który może być mniej wygodny niż inne opcje. Na jakie cechy powinienem zwrócić uwagę? Lekka rama, mocne koła i dobre hamulce to konieczność. Hamulce tarczowe są niemal niezbędne w rowerze crossowym, dzięki ich doskonałej modulacji i szybkiemu zatrzymywaniu. Rzadko można znaleźć rowery przełajowe bez nich. Najlepsze są hamulce hydrauliczne, ale modele sterowane linką też mogą być dobre.