Rower trekkingowy czy gravelowy?

rower trekkingowy

Rower trekkingowy jest to bardzo popularny wariant roweru. Ostatnimi czasy niestety, ale traci na popularności. W dużej mierze dlatego, że pojawiła mu się konkurencja, pod postacią roweru gravelowego. Czy jednak faktycznie rower gravelowy, jest mocną konkurencją dla roweru trekkingowego oraz czy powinno się wymienić rower trekkingowy na rower gravelowy, jeżeli rower trekkingowy już posiadany?

Czy rower gravelowy to lepszy rower trekkingowy?

rower trekkingowy

Oczywiście opinie, które mówią o tym, że rower gravelowy jest to lepsza wersja roweru trekkingowego, wynikają z tego faktu, że bardzo dużo na przykład różnego rodzaju blogerów, którzy podróżują po świecie na rowerze, przesiadło się z rowerów trekkingowych właśnie na gravele. Tutaj tak naprawdę jest pierwszy mały zgrzyt, ponieważ rower gravelowy oraz rower trekkingowy, to rowery, które powstały do zupełnie różnych zastosowań. Rower trekkingowy powstał do tego, aby można było jeździć długie dystanse z bagażami. Natomiast rower gravelowy jest to swego rodzaju rower szosowy, przystosowany do jazdy po utwardzonych, jednak nieasfaltowych nawierzchniach.

Dlaczego zatem porównuje się rowery gravelowe i trekkingowe?

Rowery gravelowe i rowery trekkingowe są porównywane przede wszystkim dlatego, że faktycznie rowery gravelowe są wykorzystywane do długich wyjazdów. Jednak są one raczej mniej wygodne niż rower trekkingowy oraz trzeba mieć odpowiednie i drogie sakwy do roweru gravelowego. Jest to tak zwany bike packing. Tutaj tak naprawdę pojawia się pytanie, czy warto kupić rower gravelowy, jeżeli faktycznie w trakcie podróży nie interesuje nas bardzo szybkie przemieszczanie się. Rower gravelowy ma sens, kiedy jest to dla nas istotne. Jednak jeżeli nie ma to dla nas większego znaczenia, lepiej zostać przy rowerze trekkingowym.