Rozmiary rowerów – jak je czytać i jak wybrać odpowiedni model?


Dobry rozmiar roweru decyduje w znacznym stopniu o komforcie jazdy i przyjemności z jaką wiąże się ta aktywność. Wpływa również na wyniki, jakie osiągamy podczas treningów kolarskich. Wybór odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle ważny, ale też bardzo trudny dla amatorów dwukołowców. Szczególnie w dobie wsrastającej popularności zakupów interentowych, warto choć w pewnym stopniu orientować się w powszechnych rowerowych oznaczeniach. 

Rozmiary rowerów – na czym polegają?

Każdy rower charakteryzuje się zasadniczo dwoma głównymi rozmiarami. Pierwszym z nich jest rozmiar ramy, a drugim rozmiar koła. Oba funkcjonują niezależnie od siebie i mogą być spotykane w różnych konfiguracjach. O wielkości całego roweru w największym stopniu decyduje pierwszy parametr. Wybór drugiego w znacznym stopniu zależy natomiast od zastosowania roweru

Rozmiar ramy

Ramy rowerów dostępne są najczęściej w przedziale rozmiarów od 16 do 24 cali. Najłatwiej i naszybciej można dobrać go w stosunku do wzrostu. Nie jest to najbardziej profesjonalne rozwiązwiązanie, ale w zdecydowanej większości wystarczające i praktyczne. Klasyczne rowery miejskie prezentują się nastąpująco:

  • 160-165 cm: 16-18 cali
  • 165-175 cm: 18-20 cali
  • 175-180 cm: 20-22 cale
  • 180-185 cm: 22-24 cale
  • powyżej 185 cm: 24-26 cali

Podobne zalecenia tyczą się rowerów trekkingowych. W przypadku rowerów górskich sprawa wygląda nieco inaczej. Sprzęt do jazdy w bardzo wymagajacym terenie, ze względów bezpieczeństwa i wygody, ponien być nieco mniejszy. Zapewnia to możliwość ewentualnego szybkiego zeskoczenia z roweru oraz większą zwrotność i lepszą kontrolę. Z tego względu wybierając rower górski powinniśmy decydować się na ramę w romiarze w kategorii o jednej niżej niż te obowiązującej w rowerach miejskich i trekkingowych.

Rozmiar koła

Rozmiar koła zależy głównej mierze od przeznaczenia roweru. Niegdyś najpopularniejsze rowery 26 cali (sprawdź modele) obecnie stały się jednymi z wielu do wyboru na bogatym rynku dostępnych produktów. Koła w rowerach dla osób dorosłych występują najczęściej w wielkościach od 26 do 28 cali. Mniejsze, szczególnie zalecane dla rowerów górskich, zapewniają większą zwrotność i dynamikę. Większe natomiast montowane są częściej w rowerach szosowych i miejskich. Cechują się one mniejszym kątem natarcia, a co za tym idzie zapewniają większą prędkość