Na rower tylko w rękawiczkach


Rękawiczki rowerowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wycieczki rower. Obok kasku i oświetlenia jest to niezbędny ekwipunek gwarantujący bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeżeli nie zaopatrzyliśmy się jeszcze w taki sprzęt to warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Pytanie pojawia się jednak, jak wybrać rękawiczki rowerowe? 

Wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim 

Podczas wypraw rowerowych przede wszystkim powinniśmy stawiać na wygodę i bezpieczeństwo. Te dwie cechy sprawią, że nasza podróż będzie pełna radości i wszechobecnego zadowolenia. Rękawiczki rowerowe spełniają wiele istotnych funkcji, przy czym do najważniejszych należy zaliczyć pewny chwyt kierownicy, tłumienie drgań wynikające z pokonywania nierówności, ale też izolację cieplną. 

Dopasowane i wygodne rowerowe rękawiczki powinny charakteryzować się dobrym materiałem oraz poczuciem braku skrępowania naszych ruchów. Odpowiedni zakup musi uwzględniać wszystkie powyższe czynniki. 

Wypełnienie rękawiczek 

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że rękawiczki rowerowe spełniają funkcję izolatora od niskiej temperatury. Oznacza to, że ich zadaniem nie jest ogrzewanie naszych dłoni, a jedynie ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Podstawowym parametrem, na jaki musimy zwrócić uwagę, jest ilość materiału ocieplającego. Najpopularniejsze są wypełnienia syntetyczne oraz wykonane z naturalnego puchu. Niemniej jednak drugie rozwiązanie jest nieco mniej polecane ze względu na dość sporą nasiąkliwość. Szczególną uwagę warto zwrócić na syntetyczne odpowiedniki, takie jak m.in. PrimaLoft. To materiał, który zdecydowanie lepiej radzi sobie z wilgocią. Ponadto przysparza mniej problemów w momencie wysychania. 

Krój i membrana rękawiczek 

Kolejne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to krój i membrana rękawiczek rowerowych. Za ciepło w dużej mierze odpowiada materiał, jaki został zastosowany we wnętrzu produktu. Co więcej, krój rękawiczek również ma wpływ na izolację cieplną. W przypadku chłodnych dni warto wybrać rękawiczki trzy, bądź pięciopalcowe. Ekstremalne mrozy przekonują nas do zastosowania dwupalcowego rozwiązania. Niemniej jednak w takim przypadku należy pamiętać o ograniczonym zakresie ruchów, w związku z czym zaleca się, aby podróż z takim wyposażeniem była możliwie krótka. 

Pozostałe elementy, na jakie warto zwrócić uwagę

Poza powyższymi czynnikami warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonana została wyściółka wewnętrzna. To właśnie ona przyczynia się do zapewnienia odpowiedniego, pewnego chwytu kierownicy, który jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego bezpieczeństwa. Najczęściej stosowanym materiałem jest w tym przypadku skóra naturalna, ewentualnie syntetyk z dodatkiem silikonu. Nie ma złotego środka na to, która opcja będzie najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz od tego, w czym będziemy czuli się najlepiej. 

Ostatnim elementem, na jaki warto zwrócić uwagę jest zapięcie rękawiczki. Dobrze, aby rzep, który odpowiada za utrzymywanie produktu na naszej ręce pozwalał na komfortową regulację.