
Czym wyróżnia się rower górski na tle innych modeli?
Jak sama nazwa wskazuje, rower górski przeznaczony jest do poruszania się w terenie górskim. Jego mocna i wytrzymała budowa jest przystosowana do jazdy w trudnym terenie i umożliwia takiemu rowerowi pokonywanie stromych i wyboistych tras. Rower górski jest jednym z najczęściej wybieranych modeli rowerów w Polsce. Jak wybrać rower górski i czym kierować się przy jego zakupie?
Charakterystyka roweru górskiego
Rower górski został zaprojektowany z myślą o możliwości jazdy w trudnych warunkach leśnych czy górskich terenach. Elementem, który wyróżnia rower górski na tle innych modeli, są jego grube opony. Tego typu ogumienie pozwala na amortyzację wszelkiego rodzaju nierówności i ułatwia jazdę po wyboistej ścieżce.
Jeśli chodzi o ramę roweru górskiego, zasada jest prosta – musi być ona dopasowana indywidualnie do wzrostu oraz stylu jazdy rowerzysty. Jedni preferują jazdę w pozycji bardziej wyprostowanej, inni zaś wolą przemierzać rowerowe szlaki w pozycji nieco pochylonej do przodu. W sytuacji, gdy dana osoba nie wie jak wybrać rower górski, aby zapewniał on pełnię komfortu podczas jazdy, najlepiej jest udać się do stacjonarnego sklepu, gdzie można przymierzyć różne modele i wybrać ten, w którym czujemy się najbardziej komfortowo.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rower górski dla siebie?
Nie bez znaczenia jest także rozmiar kół. Zwykle występują one w następujących wariantach: 26 cali, 27.5 cali oraz 29 cali. Z reguły rozmiar koła dopasowujemy do wzrostu, a jeśli chcemy być bardziej precyzyjni – do długości nogi. Obliczenie idealnego rozmiaru koła, dopasowanego do wzrostu nie jest niczym skomplikowanym. W razie kłopotów można w tej kwestii poradzić się osoby pracującej w sklepie rowerowym.
Rozmiar koła ma wpływ nie tylko na ułożenie sylwetki, ale także na samą jazdę. Większe koła gwarantują szybszą jazdę na wszelkiego rodzaju podjazdach i zjazdach. Oprócz tego, większe koła lepiej amortyzują wszelkiego rodzaju nierówności, wyboje czy dziury. Z kolei mniejsze są dużo lżejsze i łatwiej nimi manewrować.
Przy zakupie roweru górskiego warto zwrócić uwagę na sprawność hamulców i przerzutek. Jest to niezwykle ważne bowiem od tego zależeć będzie nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Ponadto, każdy rower górski musi być wyposażony w amortyzatory, bez których jazda po wyboistych ścieżkach nie jest możliwa.
Czy rower górski nadaje się do użytku codziennego?
Choć rower górski jest jednośladowcem zaprojektowanym do pokonywania długich i trudnych tras, z powodzeniem można go używać jako rower codzienny. Oczywiście jazda rowerem górskim w terenach zabudowanych czy po szosach asfaltowych jest całkowicie możliwa, ale być może nie dla każdego będzie ona w pełni komfortowa.
Mocna i wytrzymała na różnego rodzaju otarcia i upadki konstrukcja roweru górskiego sprawia, że może on nam służyć przez wiele lat w różnych okolicznościach. Niemniej jednak, jeśli jazda po górskich szlakach czy leśnych trasach nie jest naszym głównym celem, warto zapoznać się z ofertą innych modeli, których konstrukcja spełni nasze wymagania.