
Rowery trekkingowe: budowa i wyposażenie jednośladu
Jeżeli przymierzasz się do zakupu roweru trekkingowego, to z pewnością wiesz już, że jest on doskonałym wyborem dla osób chcących poruszać się po terenach miejskich. Okazjonalnie można wybrać się w tereny zalesione, na łąkę, ale trzeba pamiętać że dłuższa trawa może sprawić problemy w trakcie jazdy. Rowery trekkingowe są zatem najlepszym wyborem w przypadku osób preferujących trasy asfaltowe i ścieżki rowerowe. Przedstawiamy najważniejsze cechy tych jednośladów.
Z czego zbudowany jest rower trekkingowy?
Budowa roweru trekkingowego jest zbliżona do innych rodzajów jednośladów. Jest to praktycznie gotowy zestaw. Znajdziemy tutaj przymocowany bagażnik, nóżkę, lampki, a także siodełko. W związku z przeznaczeniem do miejskiej jazdy możemy liczyć na amortyzator w przedniej części roweru, ale nie jest to gwarantowane. Jeżeli chodzi o błotniki to zazwyczaj jeden znajduje się przy przednim kole. Błotnik z tyłu również jest standardem, ale istnieje szansa, że jednak go tam nie będzie.
Jak dobrać do siebie wyposażenie jednośladu tego rodzaju?
To pytanie powinno zostać poprzedzone zapytaniem jakiej jesteśmy płci oraz w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać rower. Modele trekkingowe zaleca się wybierać na podstawie takich szczegółów jak:
- materiał ramy – najczęściej jest to aluminium, rzadziej włókno węglowe lub stal,
- rodzaj ramy – damska lub męska, koła z reguły mają od 26 do 28 cali,
- opony – dostosowane do obciążenia naszego ciała – grubszy bieżnik zapewnienie lepszą przyczepność, dlatego sprawdzi się w trakcja przemierzania ścieżek np. na wsiach,
- hamulce i ich tarcze – warto wybierać te markowe, aby mieć pewność, że nie ulegną awarii w trakcie jazdy.