aminokwasy

Aminokwasy proste: cel stosowania na przykładzie kilku z nich

Aminokwasy można rozróżnić na dwa typy: egzogenne (dostarczane z zewnątrz) oraz endogenne (produkowane wewnątrz organizmu). Te pierwsze są niezastąpione, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie ich zsyntetyzować, więc muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Aminokwasy endogenne, czyli aminokwasy proste, są substancjami, które powstają w procesach metabolicznych organizmu z innych aminokwasów dostarczanych z zewnątrz. 

Co daje stosowanie aminokwasów prostych takich jak alanina, arginina czy asparagina jako suplementów diety?

Alanina

Jest źródłem energii, przyśpiesza trawienie glukozy, eliminuje toksyny z wątroby, zapobiega katabolizmowi (rozpadowi tkanki mięśniowej) przez cykl alaniny (glukoza -> piroginian -> alanina -> piroginian -> glukoza), który zwiększa wewnątrzkomórkowe zasoby energii, przedłużając żywotność komórek, a także usuwa nadmiar azotu z organizmu.

Źródłami alaniny są mięso, jaja, nabiał i niektóre produkty roślinne.

Arginina

Dzięki niej zdrowie ważnych narządów (wątroby), stawów, skóry i mięśni pozostaje zachowane. Arginina pomaga w regeneracji, uczestniczy w syntezie kreatyny i metabolizmie azotu, zmniejsza również poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Źródłami alaniny są mięso, nabiał, pszenica, owies, orzechy włoskie i inne produkty o wysokiej zawartości argininy.

Asparagina

Asparagina jest związana z kwasem asparaginowym i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Można ją znaleźć w wołowinie, drobiu, jajach, nabiale, ziemniakach czy zbożach.