
Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu szosówki?
Rynek rowerów w Polsce rozrasta się z roku na rok. Wygląda inaczej niż wiele lat temu. Wchodząc do profesjonalnego sklepu, naszym oczom ukażą się różne nowoczesne jednoślady. Wśród nich nie brakuje pojazdów do poruszania się po górach czy takich, które napędzane są elektrycznie. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednak popularnym szosówkom i odpowiemy na pytanie: jak wybrać rower szosowy dla osoby początkującej.
Pierwsza szosówka – kluczowe elementy
Przed zakupem wymarzonego roweru, warto przetestować jego rozmiar oraz geometrię ramy. W tym celu należy skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Jeśli pojazd nie będzie pełnił funkcji ścigacza, wówczas warto zdecydować się na komfortową geometrię typu endurance. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest tutaj rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest rower, a dokładniej rama. Mamy dwie możliwości: aluminium albo karbon. Oczywiście specjaliści podpowiedzą, aby wybrać to drugie rozwiązanie. Nic dziwnego. Włókno węglowe (tym właśnie jest karbon) ma duże zalety. Jakie? Należą do nich: lekkość, lepsze tłumienie drgań, a nawet ładniejszy wygląd zewnętrzny. Jednak, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z kolarstwem, powinniśmy kupić szosówki aluminiowe. Są tańsze i okażą się wystarczające.
Jakie hamulce?
Jak wybrać rower szosowy, aby był w stu procentach bezpieczny? Powyższe elementy mają oczywiście znaczenie, ale większą uwagę trzeba zwracać na inne części. Chodzi o – jak się łatwo domyśleć – hamulce. Najbardziej polecane są tarczowe (a dokładnie hydrauliczne). Dlaczego? Dzięki nim zarówno zawodowcy, jak i amatorzy poczują się pewniej na wielu różnych trasach (nie tylko mowa o krętych zjazdach, ale także o płaskich terenach). Hamulce takie szybko i skutecznie przyczynią się do uratowania życia!
Odpowiednia grupa napędu
Wiemy już, na jaką ramę się zdecydować. Kwestia związana z hamulcami też nie stanowi już żadnego problemu. Na koniec pozostaje jeszcze jeden dylemat, mianowicie wybór producenta oferującego przeróżne grupy całego osprzętu. W zależności od tego, na jaką z takich grup się zdecydujemy, otrzymamy inną wagę, materiały czy precyzję działania napędu. Jeżeli nie chcemy, aby zakupiony przez nas w sklepie stacjonarnym albo internetowym model był toporny, to lepiej zapłacić więcej i wybrać bardziej solidny mechanizm.
Wiele zależy od tego, czy jesteśmy faktycznie początkującymi kolarzami szosowymi, jeżdżącymi tylko w celach rekreacyjnych, czy może mamy doświadczenie jako sportowcy biorący od kilku lat udział w profesjonalnych zawodach. W przypadku, kiedy bardzo poważnie traktujemy kolarstwo, warto zawsze skierować swoje oczy na wyższą grupę danego, dobrze ocenianego przez klientów, producenta.
Podsumowanie
Podsumowując, pamiętajmy, że rower szosowy to taki pojazd, który musi nam służyć dłużej niż przez rok. Co ważne, zakup samych, poszczególnych podzespołów może być znacznie droższy od nabycia nowego jednośladu, który wyposażony jest w konkretną grupę. Starajmy się zawsze dokonywać odpowiednio wyboru, patrząc jednocześnie na to, ile mamy obecnie pieniędzy w portfelu. Nie warto jednak sięgać po towar z najniższej półki, bo wtedy szybko okaże się on słabej jakości.