kreatyna monohydrat

Korzyści ze stosowania kreatyny

Skutecznym sposobem na zwiększenie masy mięśniowej. Do tego stopnia, że badania wykazały, iż osoby przyjmujące kreatynę mogą uzyskać dwukrotnie większą masę mięśniową w porównaniu z osobami, które jej nie przyjmują.

1. Zwiększenie masy mięśniowej

kreatyna monohydrat

Jednym z głównych powodów jest to, że utrzymanie zapasów kreatyny na maksymalnym poziomie może pomóc Ci wykonać więcej ćwiczeń i powtórzeń przy tej samej wadze. W dłuższej perspektywie przełoży się to na większą adaptację do treningu i ostatecznie na wzrost masy mięśniowej.

Górna część ciała jest jedną z części ciała, w której kreatyna monohydrat może pomóc w sposób szczególny. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie górnej części ciała, takie jak ramiona i klatka piersiowa, zawierają więcej włókien mięśniowych typu 1 (rodzaj włókien zaangażowanych w szybkie, silne ruchy, takie jak podnoszenie ciężarów) niż mięśnie dolnej części ciała. Dlatego kreatyna może w większym stopniu zwiększać siłę i beztłuszczową masę mięśniową w tych obszarach.

2. Poprawa wyników sportowych

Badania wykazały również korzyści z suplementacji kreatyną na wydajność siłową. W badaniach krótko- i długoterminowych, wydajność siłowa została zwiększyła się o 5-15%.

Kreatyna może być szczególnie korzystna dla osób, które chcą poprawić siłę górnych partii ciała. Oprócz zwiększania masy mięśniowej górnej części ciała, wykazano, że suplementacja kreatyną znacząco zwiększa wydajność w wyciskaniu na ławce, bardzo ważnym ćwiczeniu zwiększającym siłę górnej części ciała. Potwierdzają to badania, w których sprawdzano wpływ suplementacji kreatyną na wydolność w wyciskaniu na ławeczce, wykazując wzrost nawet o 45%.

Kreatyna może być szczególnie przydatna dla sportowców uprawiających dyscypliny, które wymagają szybkiej regeneracji po powtarzających się sprintach. W badaniu dotyczącym wydajności wysokiej klasy piłkarzy nożnych, ci, którzy stosowali 6-dniową suplementację kreatyną, odnotowali lepszą regenerację po wykonaniu 15-metrowych sprintów z 30-sekundowym odpoczynkiem.

3. Regeneracja

Kreatyna monohydrat może pomóc organizmowi uzupełnić zapasy glikogenu (energii). Podczas sesji treningu wytrzymałościowego zapasy glikogenu mięśniowego mogą zostać uszczuplone nawet o 40%, w zależności od czasu trwania i intensywności treningu. Zdolność organizmu do uzupełniania zapasów glikogenu jest ważnym czynnikiem w procesie regeneracji, ponieważ pozwala na wcześniejszy powrót do treningu o tej samej intensywności.

Suplementy kreatyny są również przydatne do maksymalizacji zapasów glikogenu przed intensywnym wysiłkiem fizycznym, takim jak maraton. Jedno z badań z udziałem maratończyków wykazało, że suplementacja kreatyną pomogła zmniejszyć poziom zmęczenia po 40-kilometrowym wyścigu.