
Opony rowerowe. Czym kierować się przy wyborze?
Wiele osób kupujących opony rowerowe, szuka takich, które są w miarę tanie, uznając, że – w przeciwieństwie do samochodu – w rowerze nie trzeba zakładać opon o doskonałych własnościach trakcyjnych. Opon bardzo przyczepnych i wysokiej jakości. Przyczyny takiego sposobu myślenia są oczywiste. W przekonaniu wielu osób super opony do roweru nie są potrzebne, bowiem rowerem nie można poruszać się z dużymi prędkościami, czy też łatwo wpaść w poślizg. Tak może i jest, mimo tego jednak do roweru warto zakładać doskonałej jakości opony, odpowiednio dobrane do jednośladu i potrzeb rowerzysty. Jak wybrać opony rowerowe?
Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru
Cena opon oczywiście ma znaczenie, nikt bowiem nie chce przepłacać. Bez wątpienia jednak cena opon nie powinna być najważniejszym kryterium ich wyboru. W większości przypadków wręcz warto zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że w rowerze są opony doskonałej jakości. Ogumienie, którego nie przebije drobne szkło leżące na drodze, czy gałąź. Takie, które zapewnia bezpieczną i komfortowa jazdę z możliwie niskimi oporami toczenia. Wybierając opony warto więc wybierać takie, które mają te cechy, nie zapominając jednak, że nie mniej ważny jest rodzaj opon i rzeźba bieżnika. Jak wybrać opony rowerowe o odpowiedniej rzeźbie bieżnika? Wybór zacząć trzeba od określenia jaki typ opon będzie w danej sytuacji najlepszy. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw określić, po jakich drogach będziemy jednośladem jeździć najczęściej.
Opony idealne na szosę i do miasta
Większość rowerzystów używa roweru jako szybkiego i taniego środka transportu, pozwalającego dojechać do pracy czy na zakupy. Takim rowerem jeździ się najczęściej po asfalcie i dobrej jakości drogach. Jeśli taki sposób użytkowania roweru będzie przeważający, warto postawić na możliwe wąskie opony szosowe. Ważne jednak też jest to, by posiadały bieżnik. Opony bez bieżnika są też dostępne i mają bardzo niskie opory toczenia. Podczas jazdy po śliskich i mokrych drogach szybko jednak pojawi się ryzyko poślizgu. Takie opony bowiem na mniej przyczepnych drogach nie pozwolą bowiem na bezpieczne i szybkie pokonywanie zakrętów, a nawet mniej przyczepnych części drogi, takich choćby jak namalowane na niej pasy, strzałki czy inne oznaczenia.
Wybierając takie opony, trzeba jednak się z tym liczyć, że jazda po drogach gruntowych może być mniej przyjemna, czasami wręcz niemożliwa. Podczas jazdy po takich drogach, na których nie brakuje kamieni i innych ostrych elementów, jest też większe ryzyko przebicia opony. Planując jazdę rowerem przede wszystkim po dobrych drogach, ale nie wykluczając poruszania się jednośladem także w trudniejszym terenie, warto postawić na inny rodzaj opon czyli semi – slicki.
Opony szosowo – terenowe
Planując poruszanie się rowerem i po szosie i w trudniejszym terenie, warto postawić na opony odpowiednie do tego celu, czyli szosowo – terenowe semi slicki. Podczas jazdy po asfalcie zapewnią przyjemną i lekką jazdę, w terenie zaś zaskoczą rowerzystę dobrą przyczepnością.
Rowery górskie i częste wyjazdy w teren
Posiadacze rowerów górskich, którzy chętnie wyjeżdżają nim w teren, powinni decydować się na opony stricte terenowe. Jak wybrać opony rowerowe tego typu? W tym przypadku najbardziej istotnym kryterium wyboru opony będzie rzeźba bieżnika, grubość i wysokość opony. Im większa i grubsza, tym lepiej będzie się jeździć rowerem w terenie. Decydując się na takie opony, trzeba jednak brać pod uwagę to, że poruszanie się po asfalcie będzie rzecz jasna możliwe, ale opory toczenia takich opon będą duże, a więc jazda po dobrych drogach będzie wymagać sporo wysiłku.