Jakimi cechami powinna się charakteryzować dobra kierownica rowerowa?

Kupując rower, należy zwracać uwagę na olbrzymią ilość cech i parametrów. Szczególnie dużą uwagę wielu rowerzystów przykłada do wyboru ramy, hamulców czy też modeli amortyzatorów. Nie da się zaprzeczyć temu, że w rowerze bardzo ważnym elementem jest także kierownica, która również powinna być uważnie dobierana. Z jakiego powodu jest ona tak ważna, a także jak wybrać kierownicę rowerową?

Dlaczego trzeba uważnie wybierać kierownicę rowerową?

Wiele osób uważa, że nie ma potrzeby przyglądania się bliżej kierownicy, ponieważ nie jest ona specjalnie ważnym elementem roweru. Jest to rzecz jasna poważny błąd, ponieważ dzięki odpowiedniej kierownicy znacznie poprawiają się parametry jazdy na danym rowerze. Na co więc ona konkretnie wpływa?

Dobra kierownica rowerowa może przyczynić się przede wszystkim do lepszej pozycji na rowerze. Jazda na niej stanie się dzięki temu wygodniejsza, lecz również bezpieczniejsza. Co więcej, kierownica wpływać będzie także na to, jak stabilnie i precyzyjnie rower będzie się powadzić, więc przekładać się będzie to na czerpaną z jazdy na rowerze radość.

Jakie są rodzaje kierownicy?

Od czego należy rozpocząć wybieranie kierownicy do roweru? Najlepiej proces ten rozpocząć od spraw najprostszych, czyli od dobrania jej konkretnego typu. Na sklepowej półce można bowiem znaleźć modele proste oraz gięte. Czym się one od siebie różnią?

Jak można się domyślić po nazwie danych rozwiązań, podstawową i najważniejszą ich różnicą jest oczywiście kształt. Model prosty, który oczywiście nie jest idealnie prosty, ponieważ byłby w takim wypadku bardzo niewygodny, posiada bardzo niewielkie zagięcie, które nie przekracza 5 stopniu. Jest to kierownica najczęściej użytkowana w klasycznych, rekreacyjnych rowerach. drugie rozwiązanie, czyli rowerowa kierownica tak zwana gięta, jest skierowany do nieco bardziej wymagającego użytkownika, który na siodełku spędzać będzie znacznie więcej czasu.

Jaka parametry kierowcy?

Kolejną bardzo ważną sprawą, której nie można pominąć podczas wybierania rowerowej kierownicy, jest to, jakie będą jej podstawowe parametry od strony długości i szerokości czy też wzniosu. Jak to więc wygląda?

Wznios kierownicy określa to, jaki będzie jej kąt pochylenia. Jeśli wybierze się kierownicę o niskim wzniosie, oznaczać to będzie, że pozycja na rowerze będzie bardzo pochylona. Sprzyjać to będzie szybszej jeździe, lecz jednocześnie będzie dość niewygodne na dłuższe przejazdy. Z drugiej strony kierownica o wysokim wzniosie będzie wymuszała o wiele bardziej wyprostowaną pozycję, czyli jazda będzie wygodniejsza, choć niezbyt szybka.

Jak natomiast wygląda kwestia szerokości i długości? W tym wypadku kluczową sprawą jest oczywiście wzrost rowerzysty, a także to, czy będzie nim kobieta, czy mężczyzna.

Jaki materiał wykonania?

Na sam koniec podczas wybierania kierownicy rowerowej trzeba się przyjrzeć bardzo dokładnie temu, z jakiego będzie ona wykonana tworzywa. Co jest obecnie najpopularniejsze? Najczęściej wybieraną kierownicą jest oczywiście wersja aluminiowa, która zapewnia za niską cenę dość dobre parametry użytkowe. Oczywiście dla znacznie bardziej zaawansowanych użytkowników polecane będą kierownice karbonowe.