Co może zmierzyć przewodowy licznik rowerowy?
Analizując oferty sklepów rowerowych można dojść do wniosku, że znajdujące się w ich ofercie przewodowe liczniki rowerowe są dość zróżnicowane pod względem funkcjonalnym. Zależność ta wynika głównie stąd, że obecność przewodu nie ogranicza dostępu do wielu różnych, ciekawych funkcji.
Funkcje standardowe
Trudno uważać, aby typowy licznik rowerowy nie obsługiwał większości standardowych dla tych urządzeń funkcji. Licznik z przewodem może zatem pokazywać bieżący czas (niekiedy automatycznie uaktualniany), prędkość jazdy, prędkość średnią i maksymalną, a także przejechany dystans od samego początku i tzw. dystans dzienny (ODO). Do funkcji standardowych należy też zaliczyć czas ostatniej podróży i łączny czas spędzony na rowerze. Standardem jest też funkcja automatycznego startu, polegająca na włączeniu urządzenia w momencie rozruchu kół.
Funkcje niestandardowe
Niektóre liczniki bezprzewodowe są wyposażone w szereg funkcji dodatkowych. Mowa tu m.in. o współpracy z czujnikami mierzącymi tętno i obliczającymi ilość spalanych kalorii. Co więcej, licznik rowerowy przewodowy jest też bardzo często skomunikowany z interfejsem Bluetooth, za pomocą którego może informować użytkownika o połączeniu telefonicznym lub o pojawieniu się różnych powiadomień. Do funkcji niestandardowych zalicza się również opcję oszczędzania baterii, która nawet kilkukrotnie wydłuża czas użytkowania urządzenia.
Porównanie klas liczników
Pod względem dostępnych funkcjonalności liczniki przewodowe nie ustępują większości licznikom bezprzewodowym. Te pierwsze sprawdzą się zwłaszcza u tych miłośników jednośladów, którzy jeżdżą na nich co jakiś czas. Z kolei technologie bezprzewodowe są skierowane do wyjadaczy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez jazdy na rowerze.
Nawiasem mówiąc, niektóre liczniki przewodowe to kultowe modele, które z powodzeniem działają nawet przez kilkanaście lat.