Czym wyróżniają się najlepsze błotniki do rowerów?
Jazda rowerem w deszczu – jak powszechnie wiadomo – nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Na błotnistej nawierzchni bardzo łatwo jest pobrudzić odzież. Aby rozwiązać ten i wiele innych problemów, warto postawić na profesjonalne błotniki rowerowe. W dużej mierze to właśnie dzięki nim znacząco poprawi się komfort jazdy.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje błotników rowerowych?
W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się klasyczne rowerowe błotniki pełne na drutach. Błotniki tego typu zaprojektowane są w taki sposób, aby pokryć całą oponę, dzięki czemu zapewniają pełną ochronę przed wodą. Na szczególną uwagę zasługuje również stabilne mocowanie. Pełne błotniki na drutach idealnie pasują do rowerów trekkingowych, crossowych i popularnych szosówek typu endurance. Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście proste błotniki plastikowe, które przykręcane są na śruby i nie posiadają drutów. Tego typu modele najczęściej spotkać można w tanich rowerach MTB. Największą wadą jest mała stabilność oraz to, że mogą trząść się podczas agresywniejszej jazdy.
Błotniki z własnym mocowaniem
W dobrych sklepach rowerowych znaleźć można błotniki pełne z własnym systemem mocowania. Są to specjalne konstrukcje, które do złudzenia naśladują klasyczne pełne błotniki. Jeżeli chodzi o sam mechanizm montażu to zazwyczaj odbywa się on za pomocą specjalnych uchwytów z elastycznymi gumami. Błotniki tego typu można zamontować bez problemu nie tylko w rowerach szosowych, ale również w rowerach gravelowych. Dostępne są także specjalne błotniki MTB z własnym mocowaniem. Jest to najlepsze rozwiązanie dla rowerów górskich, które nie posiadają dodatkowych otworów montażowych. Błotnik w wygodny sposób można zamocować do wspornika siodła. Najbardziej wymagający rowerzyści mogą postawić na rewelacyjne błotniki ass saver. Są to bardzo lekkie konstrukcje, które idealnie pasować będą do każdego rodzaju błotnika.
Na co zwrócić uwagę?
Osoby, które nie wiedzą jak wybrać błotniki rowerowe, powinny trzymać się kilku prostych zasad. W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, że im większa część opony jest osłonięta tym oczywiście na lepszą ochronę można liczyć. Bardzo ważne jest również to, aby błotnik znajdował się jak najbliżej samej opony. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście pełne błotniki, które osłaniają koła praktycznie na całym możliwym obwodzie. Wysokiej jakości błotniki można kupić już od 120 zł. Jak łatwo się domyślić najlepiej postawić na błotniki od renomowanych producentów, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Pamiętać należy także o tym, aby zwrócić uwagę na design.
Wykończenie błotników rowerowych
Błotniki rowerowe powinny być wykonane z solidnych materiałów. W dzisiejszych czasach rekordy sprzedaży biją błotniki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, odpowiednio sztywne, tanie i występują w wielu kolorach. Ważne jest to, aby powierzchnia wewnętrzna była idealnie gładka, dzięki czemu bez problemu będzie można usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Warto zwrócić uwagę także na łuk błotnika, a dokładniej mówiąc na to, aby nie był on zbyt zaokrąglony.