Jak dobrze wybrać buty trekkingowe?


Gdy wybieramy się na wędrówkę w góry czy za miasto, musimy wybrać odpowiednie buty. Sklepy sportowe oferują ogromny wybór obuwia sportowego i trekkingowego. Wybór tych właściwych butów decyduje zaś o powodzeniu wyprawy – zarówno o wygodzie, jak i naszym bezpieczeństwie.

Zwróćmy uwagę na rozmiar

Przy wyborze butów trekkingowych nie należy ściśle trzymać się rozmiaru butów który nosimy na co dzień. Buty trekkingowe powinny być trochę luźniejsze, bowiem podczas długich i forsownych wędrówek stopa może spuchnąć. Należy też przewidzieć miejsce na grubszą skarpetkę. Buty nie mogą jednakże być zbyt luźne, gdyż wtedy zwiększa się ryzyko powstawania urazów i odcisków.

Krótkie czy wysokie?

Krótkie buty trekkingowe (https://www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html) powinny służyć jedynie do pokonywania tras o niższym poziomie trudności. Mogą to być trasy równinne, pokryte trawą czy ziemią, bez nierówności terenu i bardziej skomplikowanych podejść. Na trudniejsze trasy wybrać należy buty z wysoką cholewką, które będą mocno trzymać naszą kostkę. Każdy bowiem kamień, każdy wystający korzeń i każda nierówność terenu to zwiększone ryzyko urazu.

Z jakiego materiału?

Na wędrówki w czasie cieplejszych dni można założyć buty skórzane lub płócienne bez membrany, w tym buty z krótką cholewką. Jesienią i zimą wybierajmy buty z membraną, grube, z wysoką cholewką dobrze trzymającą kostkę. Ważna jest też podeszwa – im bardziej kamieniste podłoże, po którym będziemy chodzić, tym grubsza powinna być. Ważne jest też aby zapewniała dobra amortyzację ruchów.