Odżywki białkowe — co warto o nich wiedzieć?

Każda osoba mająca styczność ze sportem z pewnością słyszała o wpływie białka na funkcjonowanie organizmu. Jednak nie tylko osoby aktywne fizycznie powinny interesować się tym tematem. Białko to jeden z podstawowych makroskładników i powinien znajdować się w codziennym jadłospisie każdej osoby. Czasami  jednak ciężko dostarczyć odpowiednią jego ilość z diety. Tutaj z pomocą przychodzą odżywki. Jak wpływają na organizm człowieka i jakie są ich rodzaje? 

Jaką rolę odgrywa białko w organizmie człowieka?

Białko jest jednym z najważniejszych składników w diecie. Bez niego przebieg wielu procesów w organizmie człowieka byłby niemożliwy. Białko wchodzi w skład każdej struktury, jest podstawowym budulcem i odpowiada za regenerację mięśni. Zapotrzebowanie na ten składnik jest większe u osób aktywnych fizycznie. Podczas wysiłku następuje uszkodzenie mięśni i większe zużycie białek ustrojowych. Aby uzupełnić straty i zapewnić prawidłową regenerację, trzeba dostarczyć odpowiednią ilość protein. Odżywki białkowe są jednym z najlepszych sposobów na uzupełnienie tego składnika. 

Rodzaje preparatów białkowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych. Ciekawą ofertę ma sklep Świat Supli. Różnią się one między innymi zawartością białka, stosunkiem aminokwasów endogennych i egzogennych oraz szybkością przyswajania. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczyć można: 

  • WPC — koncentrat białka serwatkowego,
  • WPI — izolat białka serwatkowego,
  • WPH — hydrolizat białka serwatkowego.